„Reforma oświaty – start czy falstart?” – zaproszenie na spotkanie
14 września 2017
O kompromitacji Polskiej Fundacji Narodowej oraz zmianie przepisów niekorzystnych dla rolników
18 września 2017

12 lipca Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Wszystkie siły polityczne w Sejmie poparły projekt Polskiego Stronnictwa Ludowego dotyczący ustanowienia 12 lipca Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. – Ta inicjatywa narodziła się w województwie świętokrzyskim, kiedy dwa lata temu podczas uroczystości w Michniowie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział takie starania – mówił na konferencji prasowej PSL w Kielcach Adam Jarubas, wiceprezes organizacji.

Podczas II wojny światowej mieszkańcy polskich wsi wykazali się niezwykłym heroizmem i odwagą. Za tę postawę niemiecki najeźdźca mścił się na nich z całą zajadłością i okrucieństwem. Chłopi byli wysiedlani i uciskani. Ponad 800 wsi spacyfikowano, a mieszkańców rozstrzeliwano i wywożono do obozów, niszcząc i rabując dobytek.

Starania PSL zakończyły się sukcesem. Za projektem zagłosowało 421 posłów ze wszystkich klubów parlamentarnych.

Polska wieś zawsze w najtrudniejszych momentach naszych dziejów stawała na wysokości zadania. Rolnicy udzielali pomocy wojennym uchodźcom i żołnierzom Wojska Polskiego. Pomimo ogromnego ryzyka i ofiar jakie ponosiła, ludność wiejska od zawsze odznaczała się największym bohaterstwem. Niestety ta postawa nie była do tej pory należycie upamiętniona, a czasem wręcz zakłamywana.

Na Dzień Męczeństwa Wsi Polskiej ludowcy wybrali 12 lipca. To nie przypadek. Data ta jest szczególna w historii polskiej wsi. Właśnie wtedy nastąpiła tragiczna pacyfikacja Michniowa w 1943 r. Polska wieś została skazana przez Niemców na śmierć i zapomnienie. Połowa lipca to także apogeum mordów na Kresach Wschodnich. 74 lata temu, banderowcy zaatakowali 160 polskich osiedli, w tym 7 kościołów, mordując modlących się tam Polaków.