Strajk rolników
11 lutego 2022
Posiedzenie Zarządu Wojewódzkiego PSL
12 kwietnia 2022

Zielona Niedziela

Zielona Niedziela – to ponad 100 spotkań w całej Polsce organizowanych przez posłów, samorządowców i działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Podczas niedzielnych spotkań PSL zaprezentowało siedem postulatów dotyczących pomocy polskiej wsi.

* Odsunięcie w czasie wprowadzenia w życie Zielonego Ładu

* Dopłata 1000 zł to tony nawozu

* Polska wieś zieloną elektrownią

* 0% VAT na polską, zdrową, tradycyjną żywność

* Większe środki na bioasekurację – walka z ASF

* STOP CPK – środki przeznaczone na transformację energetyczną

* Zielony targ w każdej gminie

Agresja Rosji na Ukrainę to tylko jeden z czynników, które destabilizują sytuację na rynku żywności. Rosnące ceny nawozów, warunki pogodowe i planowane na szczeblu unijnym ograniczenie produkcji rolnej oraz rosnące ceny energii to powody dla których rachunki które płacimy za żywność w sklepach z dnia na dzień są coraz wyższe. Największym jednak problemem jest brak aktywności rządu w tym obszarze.
Zielona niedziela to kolejny sygnał, że PSL rozmawia zarówno z producentami żywności, jak i konsumentami. Będziemy bronić zdrowych, polskich produktów. Bezpieczeństwo żywnościowe jest podstawą naszej racji stanu.
Wysokie ceny żywności w sklepach już dzisiaj budzą niepokój. W momencie trwania wojny za naszą granicą wszyscy mamy świadomość, że będzie jeszcze gorzej. W trosce o bezpieczeństwo żywnościowe Polaków ludowcy już w styczniu złożyli projekt ustawy mówiącej o dopłatach w wysokości 1000 zł do każdej zakupionej przez rolnika tony nawozów.
Posłowie PSL podnoszą także problem znikomej aktywności unijnego komisarza ds. rolnictwa.

Z jednej strony polski rząd w kwestii wymiaru sprawiedliwości robi co chce i nie ogląda się na decyzji Brukseli, z drugiej mając własnego komisarza ds. rolnictwa brak pomocy rolnikom tłumaczy brakiem decyzji Brukseli. To absurd. – Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

PSL już w październiku 2021 roku złożyło w Sejmie projekt ustawy wprowadzającą stałą obniżkę VAT na zdrową, tradycyjną żywność.