Pieniądze na Mauzoleum w Michniowie
4 października 2017
Hipokryzja PiS – wyprzedają polską ziemię
6 października 2017

Wybiorą projekt pomnika Wincentego Witosa

14 października odbędzie się spotkanie Sądu Konkursowego, który wyłoni opracowaną koncepcję pomnika Wincentego Witosa, który stanie u zbiegu alei IX Wieków Kielc i ulicy Bodzentyńskiej. 16 października projekt zostanie oficjalnie zaprezentowany na konferencji Zarządu Wojewódzkiego PSL w Kielcach.

Przypomnijmy, że 15 września 2016 roku w Starostwie Powiatowym w Kielcach powołany został do życia Społeczny Komitet Budowy Pomnika Wincentego Witosa w Kielcach.

PSL ogłosiło zamknięty konkurs na opracowanie projektu pomnika. Organizacja oferty wysłała do pięciu rzeźbiarzy artystów. Trzech wyraziło zainteresowanie: Paweł Pietrusiński, Michał Pronobis i Józef Opala. I wśród projektów tych artystów Sąd Konkursowy, którego przewodniczącym jest profesor Stefan Pastuszka wybierze ostateczną koncepcję.

– Autora, jego koncepcję oraz inspirację przedstawimy na oficjalnej konferencji Zarządu Wojewódzkiego PSL w Kielcach, którą zaplanowaliśmy na 16 października – mówi Józef Szczepańczyk, sekretarz Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Wincentego Witosa.

Odsłonięcie pomnika planuje się 11 listopada 2018 roku, w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Inicjatywa budowy pomnika ma na celu upamiętnić postać niezwykłego człowieka i męża stanu – działacza społecznego, trzykrotnego premiera Polski, Posła na Sejm RP oraz wielkiego przywódcę ludowego. Dla nikogo nie ulega wątpliwości, że osoba Wincentego Witosa na trwale wpisała się w historię naszej Ojczyzny. Działania Wincentego Witosa, zarówno jako przywódcy ludowego, jaki i premiera kraju sięgały także naszego regionu. Mimo to ,przez dziesięciolecia nie udało się w województwie świętokrzyskim poprzez tablicę pamiątkową czy obelisk, godnie upamiętnić tej Wielkiej Postaci polskiej historii. Najwyższy czas, by ten błąd naprawić.