Wojewódzkie Święto Ludowe – 4 czerwca Włoszczowa
23 maja 2017
Poseł Kazimierz Kotowski o korzyściach partnerstwa rządu z samorządem powiatowym – video
24 maja 2017

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej skutecznie działa już 24 lata

Ochrona środowiska i budowa świadomości ekologicznej – to główne założenie projektów realizowanych przez funkcjonujący od 24 lat w województwie świętokrzyskim Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W tym czasie kapitał własny instytucji wzrósł prawie 150-krotnie. Działalność funduszu podsumowali jego szefowie: Andrzej Pałys i Marek Gos.

 


– Stworzenie tych funduszy było najlepszym pomysłem dla ochrony środowiska w polskich województwach. Zaczynaliśmy z poziomu 2 mln złotych kapitału własnego, dziś jest to prawie 300 mln złotych. Fundusze wojewódzkie to bardzo dobre instytucje o jeszcze dużym potencjale, który opiera się na samorządach. Pracownicy podejmują ogromny wysiłek, by jak najlepiej wykorzystywać środki i pomagać mieszkańcom województwa. Dziękujemy również beneficjentom, bez których tak imponujące wyniki nie byłyby możliwe – mówił Andrzej Pałys, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– W czasie działania Funduszu, stan środowiska zmienił się na korzyść – jako pierwsi reagowaliśmy na problemy związane ze stanem środowiska w naszym województwie. W naszej rzeczywistości było i jest dobre miejsce dla tej instytucji, która jest bardzo potrzebna. Dziękuję wszystkim tym, którzy przez te lata spotykali się z nami i realizowali duże i te mniejsze przedsięwzięcia – powiedział Marek Gos, zastępca prezesa WFOŚiGW.

Od 1993 roku do 2017  Fundusz wypłacił pożyczki na kwotę 709,2 mln złotych, dotacje na kwotę 121,6 mln złotych, a pożyczki zostały umorzone na kwotę 94,4 mln złotych.

Fundusz zaczynał od podpisywania kilkudziesięciu umów rocznie, w 2016 roku było ich 457, a w 2017 jest już ponad 600.