Sztandar i wóz bojowy dla OSP Lechów
22 maja 2017
Spotkanie prezydium Społecznego Komitetu Budowy Pomnika – konkurs na projekt
23 maja 2017

Wizyta ludowców i sympatyków Ruchu Ludowego z powiatu kieleckiego w Wierzchosławicach

W słoneczny majowy weekend (20-21 maja) grupa 44 osób uczestniczyła w wyjeździe autokarowym do Wierzchosławic oraz w Pieniny zorganizowanym przez organizacje gminną PSL w Górnie. W pierwszym dniu odwiedzono miejsce uważane za matecznik ruchu ludowego, czyli Wierzchosławice,  gdzie znajduje się Muzeum Wincentego Witosa.

 

Zostało ono utworzone w 1971 r. na bazie zabudowań stworzonych przez samego Witosa na początku XX wieku. Podczas ciekawego spotkania z przewodnikiem można było poznać sylwetkę tego wybitnego działacza. W muzeum znajdują się oryginalne przedmioty, których używał Wincenty Witos, a także inne ciekawostki jak dokumenty, pamiętniki czy odznaczenia państwowe, które mu przyznano za wybitne osiągnięcia. W imieniu uczestników Prezes organizacji gminnej Adam Żebrowski dokonał wpisu do księgi pamiątkowej.

Dodatkową atrakcją było odwiedzenie przysiółka Dwudniaki gdzie znajduje się zrekonstruowana chałupa kryta strzechą z 1814r., w której Witos przyszedł na świat.

Kolejnym etapem wyjazdu były Pieniny, a dokładnie okolice Szczawnicy,  gdzie uczestnicy wyjazdu mogli podziwiać urocze górskie krajobrazy, a także piękno przyrody w Wąwozie Homole.

Wieczorem zorganizowano ognisko integracyjne, przy którym w miłej atmosferze pieczono kiełbaski oraz delektowano się miejscowymi specjałami. Następnego dnia można było skorzystać z kolejnych atrakcji, m.in. spływu Dunajcem, przejażdżką na rowerach po Szczawnicy, jazdą po torze saneczkowym lub skorzystaniu z wyciągu krzesełkowego w kompleksie rekreacyjnym Kluszkowce.

Cały wyjazd należy uznać za udany, gdyż mimo trudów podróży uczestnicy powrócili szczęśliwi i zadowoleni.