Zostało ono utworzone w 1971 r. na bazie zabudowań stworzonych przez samego Witosa na początku XX wieku. Podczas ciekawego spotkania z przewodnikiem można było poznać sylwetkę tego wybitnego działacza. W muzeum znajdują się oryginalne przedmioty, których używał Wincenty Witos, a także inne ciekawostki jak dokumenty, pamiętniki czy odznaczenia państwowe, które mu przyznano za wybitne osiągnięcia. W imieniu uczestników Prezes organizacji gminnej Adam Żebrowski dokonał wpisu do księgi pamiątkowej.
Dodatkową atrakcją było odwiedzenie przysiółka Dwudniaki gdzie znajduje się zrekonstruowana chałupa kryta strzechą z 1814r., w której Witos przyszedł na świat.
Kolejnym etapem wyjazdu były Pieniny, a dokładnie okolice Szczawnicy, gdzie uczestnicy wyjazdu mogli podziwiać urocze górskie krajobrazy, a także piękno przyrody w Wąwozie Homole.
Wieczorem zorganizowano ognisko integracyjne, przy którym w miłej atmosferze pieczono kiełbaski oraz delektowano się miejscowymi specjałami. Następnego dnia można było skorzystać z kolejnych atrakcji, m.in. spływu Dunajcem, przejażdżką na rowerach po Szczawnicy, jazdą po torze saneczkowym lub skorzystaniu z wyciągu krzesełkowego w kompleksie rekreacyjnym Kluszkowce.
Cały wyjazd należy uznać za udany, gdyż mimo trudów podróży uczestnicy powrócili szczęśliwi i zadowoleni.