Konferencja prasowa klubu radnych sejmiku województwa świętokrzyskiego
30 maja 2023
Marsz wolności
6 czerwca 2023

Uczciwa Polska – posłowie PSL odwiedzili świętokrzyskie

Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego Dariusz Klimczak, Krzysztof Paszyk oraz Czesław Siekierski przyjechali do Kielc w ramach objazdu po Polsce, promując projekt obywatelski „Uczciwa Polska”. PSL zaczyna ofensywę aktywności w terenie. Od rana do wieczora będziemy aktywni w różnych częściach Polski. Będziemy się spotykać z ludźmi na bazarach, targowiskach, rynkach oraz ulicach – podkreślił poseł Dariusz Klimczak.
Jesteśmy w miejscu szczególnym – przed pomnikiem Witosa w Kielcach. W czasie szczególnym – kilka dni po oczyszczeniu Premiera Witosa z hańby procesu brzeskiego. Symboliczne, że w takim czasie rządzący powołują swoją komisję przeciwko oponentom politycznym.
Polacy nie są skazani na wieczną wojnę domową i politykę, która jest o niczym. Nienawiść i podziały wchodzą do polskich domów i niszczą wspólnotę. My mówimy o konkretnych problemach i rozwiązaniach na nie. Proponujemy #UczciwaPolska.
Mamy ofertę dla seniorów, pracujących i młodych. Zadbamy o osoby starsze, które po utracie małżonka są skazane na biedę. Zapewnimy 100% wyższego świadczenia i 50% niższego dla takiej osoby.
Zwolnimy z opodatkowania dodatkowej pracy i nadgodzin ludzi aktywnych zawodowo. Wprowadzimy prawdziwy program mieszkaniowy dla młodych. Trzeba upomnieć się o wszystkie pokolenia Polaków! – powiedział Krzysztof Paszyk.

– Oprócz punktowania PiS-u za ich błędy, proponujemy własne rozwiązania. Dlatego rozmawiamy z Polakami o projekcie „Uczciwa Polska” – powiedział wiceprezes PSL, Dariusz Klimczak.

Wychodzimy z pozytywnym programem dla trzech pokoleń. Nasz projekt to pakiet trzech ustaw skierowanych do ludzi młodych, pracujących i seniorów.

– Polityka musi być o konkretnych sprawach. Dlatego proponujemy projekt, który odnosi się do trzech pokoleń Polaków. „Uczciwa Polska” gwarantuje własne mieszkanie dla młodych, dziedziczenie emerytur oraz godną płacę za ciężką pracę – dodał poseł Krzysztof Paszyk, pełnomocnik komitetu obywatelskiego „Uczciwa Polska”.

„Uczciwa Polska” to nie tylko pakiet trzech zaproponowanych przez ludowców projektów ustaw, ale cała filozofia państwa. Państwa, które szanuje przeszłość i swoją historię, ale również patrzy w przyszłość. Dba o każdego obywatela i jego bezpieczeństwo.

Rozwiązujemy najważniejsze problemy: problem demografii, dostępu do mieszkania, problem osób starszych i ich samotnego życia, problem osób ciężko pracujących i wyzyskiwanych przez państwo.
Własny kąt

Bez konkretnych rozwiązań nie zadbamy o dobry start dla młodych. Wymaga tego od nas sytuacja demograficzna i głos młodego pokolenia. Dostrzegamy ich potrzeby. Dlatego wychodzimy z programem Własny Kąt.

— Uczciwa Polska dba o przyszłe pokolenia. Dziś największą przeszkodą na założenie rodziny pozostaje brak własnego mieszkania. Proponujemy program Własny Kąt: niskooprocentowany (1,5%) kredyt hipoteczny z gwarancją wkładu własnego 100 tys. zł. — wyjaśnił Krzysztof Paszyk.
Praca, która się opłaca

Uczciwa Polska docenia ludzi ciężkiej pracy. Wielu z nich w czasie szalejącej drożyzny PiS podjęło drugiej pracy, wyrabia nadgodziny czy założyło biznes po godzinach. Zwolnimy te aktywności z podatków i składek. Praca musi się opłacać.

— “Uczciwa Polska” to państwo, które nie zabiera, jak ktoś ciężko pracuje, tylko zostawia mu więcej za tę ciężką pracę. Państwo nie pobierze podatków i składek od dodatkowej pracy czy nadgodzin — wskazał poseł PSL.
Dziedziczenie emerytur

Sytuacja seniorów staje się coraz trudniejsza. Wielu z nich samotnie zmaga się ze swoimi problemami. Musimy ich wesprzeć. Stąd nasza propozycja dziedziczenia emerytur współmałżonka.

— Dzisiaj dane mówią o tym, że ponad półtora miliona emerytów dotyka skrajna bieda. W wielu wypadkach to są właśnie osoby, które są wdowcami, wdowami, które nagle z dnia na dzień znalazły się w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej, postawione wobec dramatycznych wyborów: czy kupno lekarstw w aptece, czy opłacenie rachunków za mieszkanie — podkreślił poseł Krzysztof Paszyk.
“Uczciwa Polska” przeciwko nieuczciwemu państwu PiS

“Uczciwa Polska” to bardzo kompleksowy projekt ustawy. Nie chcemy, żeby podzielił on los wielu projektów dzisiaj zamrożonych przez panią Marszałek Sejmu, Elżbietę Witek. Dlatego też projekt do Sejmu składamy w trybie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. Zachęcamy do składania podpisów pod projektem “Uczciwa Polska”!

31.05.2023

31 maja 2023 r.