Bez rolników nie ma i nie może być zdrowego i silnego państwa
4 września 2017
25 lat działalności Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego
7 września 2017

Świętokrzyskie pomaga poszkodowanym na Pomorzu

Lipusz w powiecie kościerskim na Pomorzu to jedna z gmin, które najbardziej ucierpiały w czasie nawałnicy, jaka w sierpniu przeszła przez Pomorze i Wielkopolskę. Zarząd Województwa Świętokrzyskiego zdecydował o przekazaniu samorządowi Lipusza 100 tysięcy złotych pomocy na odbudowę zniszczonej infrastruktury technicznej.

 

W nocy z 11 na 12 sierpnia przez województwo pomorskie przeszła potężna nawałnica, niosąc za sobą ogromne zniszczenia. W powiecie kościerskim najbardziej ucierpieli mieszkańcy gminy Lipusz. Żywioł całkowicie zniszczył lub uszkodził drogi, linii energetyczne, zniszczył budynki mieszkalne, spowodował znaczne straty w uprawach rolnych i szkody w lasach.

W obliczu dotkliwych szkód poniesionych przez gminę Lipusz, Samorząd Województwa Świętokrzyskiego chce przekazać 100 tys. zł na wsparcie odbudowy zniszczonej infrastruktury. Jest to odpowiedź na prośbę – apel Marszałka Województwa Pomorskiego. Straty po nawałnicy są tak duże, że ani sama gmina, ani województwo pomorskie nie są w stanie same udźwignąć finansowego trudu odbudowy zniszczonej infrastruktury. Stąd też apel o pomoc ze strony innych samorządów.

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego, obradujący pod przewodnictwem marszałka Adama Jarubasa przyjął dzisiaj projekt uchwał Sejmiku Województwa w sprawie wsparcia finansowego dla gminy Lipusz. Decyzja w tym zakresie należy bowiem do prerogatyw radnych województwa. Ostateczna decyzja zapadnie podczas najbliższej sesji Sejmiku – 18 września.