Starostowie Powiatów Województwa Świętokrzyskiego apelują do Ministra Zdrowia
7 lutego 2018
Ludowiec Świętokrzyski
8 lutego 2018

Starostowie zwracają się do mieszkańców województwa świętokrzyskiego w związku z „nieprawdziwymi informacjami podawanymi przez niektórych działaczy PiS”

„Stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Świętokrzyskiego skierowane  do mieszkańców województwa świętokrzyskiego w związku z nieprawdziwymi informacjami podawanymi przez niektórych działaczy PiS.

Konwent wyraża ogromny niepokój spowodowany ostatnimi wypowiedziami niektórych działaczy PiS.

„Wmawiają oni naszym mieszkańcom, że w województwie świętokrzyskim pieniądze z Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego są nieefektywnie wykorzystywane. Podawanie nieprawdy jest niegodne uczciwego człowieka. Przypomnijmy, że w 2006 roku w województwie świętokrzyskim koalicja Polskiego Stronnictwa Ludowego, Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości opracowała strategię, czyli sposób ogłaszania naborów w konkursach na wydawanie pieniędzy unijnych, organizowanych przez samorządy. Wówczas strategia ta została bardzo dobrze ceniona przez wszystkie szczeble samorządów, na czele których również stali i stoją działacze PiS. Ta strategia obowiązuje od 2006 roku.

Niektórzy działacze PiS stosują metodę propagandy, zgodnie z którą wielokrotnie powtarzana nieprawda staje się prawdą. Zdecydowanie należy podkreślić, że działa to na szkodę naszego województwa. Rozgłaszanie takich informacji odstrasza potencjalnych inwestorów i hamuje dalszy rozwój świętokrzyskiego.

Procedury związane z trybem rozpatrywania przetargów i konkursów mogłyby być szybsze, ale by nie zaogniać sytuacji nie chcemy wskazywać, który rząd i jakimi rozporządzeniami uniemożliwił wcześniejsze ogłaszanie konkursów o naborze wniosków.

Trzeba być totalnym ignorantem, by nie dostrzegać, jak przez ostatnie lata powiaty, gminy i całe województwo świętokrzyskie zmieniały się na korzyść. Wystarczy wymienić: wyremontowane drogi i obwodnice, ogromne inwestycje w oświacie, rozwój nowoczesnych technologii informatycznych, modernizację infrastruktury miast, miasteczek i najmniejszych wsi, renowację zabytków – w głównej mierze zabytków sakralnych. Za pieniądze z Unii Europejskiej modernizowano szkoły, dzięki nim otwierano nowe przedszkola, żłobki, bardzo znaczące środki unijne przekazano także na pomoc społeczną.

Działacze PiS rozpoczęli już kampanię wyborczą. Rozumiemy, że kampania wyborcza ma swoje prawa, ale nie możemy się zgodzić na to, by wygłaszane nieprawdziwe opinie miały wpływ na rozwój województwa świętokrzyskiego. Takie zachowania niektórych działaczy PiS stanowią wyraźne przekraczanie granic uczciwej kampanii wyborczej.

My, starostowie uważamy, że w naszym województwie mieszkają bardzo pracowici, uczciwi, mądrzy ludzie i wyrażamy przekonanie, że nie dadzą się zmanipulować nieprawdziwymi informacjami, które szkodzą rozwojowi gmin, powiatów i województwa świętokrzyskiego – naszej Małej Ojczyzny”.