Świąteczne spotkanie z byłymi pracownikami PSL
14 grudnia 2017
Wybory samorządowe zagrożone?
15 grudnia 2017

Spotkanie poświęcone Tadeuszowi Kościuszce

Ludowe Towarzystwo Naukowo-Kulturalne oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach 14 grudnia zorganizowały spotkanie poświęcone Tadeuszowi Kościuszce w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą śmierci bohatera. Odbył się także opłatek Oddziału Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego w Kielcach. Prezes Oddziału Stanisław Durlej podkreślił, że miniony rok był wyjątkowy dla kieleckiego Oddziału, który niedawno obchodził 25-lecie działalności.

Jak podkreślił w swoim wystąpieniu pt. „Tadeusz Kościuszko bohaterem dwóch narodów” prof. Stefan, członek Rady Naukowej Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego najwyższy naczelnik insurekcji kościuszkowskiej był jednym z wybitniejszych Polaków. Do dziś cieszy się on międzynarodowym szacunkiem m. in. z uwagi na fakt, że zasłużył się również wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Miał trzy obywatelstwa: polskie, Stanów Zjednoczonych oraz honorowe obywatelstwo Francji.

Podczas drugiej części spotkania odbył się opłatek Oddziału Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego w Kielcach. Prezes Oddziału Stanisław Durlej podkreślił, że miniony rok był wyjątkowy dla kieleckiego Oddziału, który niedawno obchodził 25-lecie działalności. Zaprezentował również najnowszą publikację pt. „25 lat Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego”. Obecnie oddział liczy około 100 osób, m. in. ze środowisk naukowych i artystycznych, związanych z kulturą ludową.

Podczas spotkania legitymacje Towarzystwa odebrało troje nowych członków: dr Leszek Mierzwa, Ewa Turas i Bogumiła Cedro.