Obchody Święta Czynu Chłopskiego
1 sierpnia 2017
Geriatria do likwidacji. PiS uderza w seniorów
6 sierpnia 2017

PSL apeluje do prezydenta o zatrzymanie destrukcji OZE

Polskie Stronnictwo Ludowe apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy o weto ws. zmiany ustawy o odnawialnych źródłach energii. – Uchwalona przez Sejm i Senat ustawa o OZE jest przykładem szkodliwej polityki państwa – pisze w apelu Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Przyjęta przez większość rządzącą nowelizacja ustawy o OZE jako projekt poselski nie została poddana konsultacjom społecznym ani wnikliwej analizie ekspertów. Ustawa negatywnie wpłynie na grupę tysięcy prosumentów, którzy zaufali państwu i zainwestowali swoje środki w mikroinstalacje – podkreśla Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Projektodawcy podkreślają, że celem nowelizacji jest zmniejszenie podaży zielonych certyfikatów. Natomiast według ekspertów ustawa wprowadza powiązanie tzw. opłaty zastępczej z rynkowymi cenami świadectw pochodzenia energii z niektórych OZE, co podważa jedną z podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawa jaką jest zaufanie obywatela do państwa. Nowelizacja ustawy o OZE będzie miała negatywny wpływ na sytuację ekonomiczną wielu inwestorów OZE.

– W 2020 r. 15 proc. energii powinno pochodzić ze źródeł odnawialnych. Do tego zobowiązaliśmy się w Europie. Nie spełnimy tych wymagań. Zaoranie naturalnej, zielonej, energii odnawialnej przez PiS jest nie do uwierzenia – podsumował Mieczysław Kasprzak, przewodniczący sejmowej komisji ds. rozwoju OZE.

Polskie Stronnictwo Ludowe podziela negatywne stanowiska Urzędu Regulacji Energetyki oraz Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej i apeluje do Pana Prezydenta, aby na podstawie art. 122 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zawetował ustawę z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii.