Kosiniak-Kamysz: Polacy nie mogą płacić za błędy rządu PiS
5 lipca 2018
75. rocznica pacyfikacji Michniowa
12 lipca 2018

Potrzebujemy braterstwa i wspólnoty

Ponad 2 tysiące osób uczestniczyło w powiatowej konwencji Polskiego Stronnictwa Ludowego w Opatowie – i to mimo ulewnego deszczu. Prezes PSL, Władysław Kosiniak – Kamysz i jego wiceprezes, Adam Jarubas przypominali, że nie można doprowadzać do podziału Polaków, zawłaszczać historii i decydować o tym, kto może być patriotą.

– Polska to nie jest tylko i wyłącznie Warszawa i jedna ulica tam. Polska jest tu, dziś w Opatowie bije serce polskiego samorządu, gdzie spotykają się samorządowcy i mieszkańcy. Zdajemy dziś raport z tego, co udało się zrobić w województwie świętokrzyskim w ostatnich latach. Polska potrzebuje dziś braterstwa i wspólnoty. Nie można poddać się tym, którzy chcą podzielić Polskę na lepszy i gorszy sort. My jako Stronnictwo Ludowe nie pozwolimy na podział Polski. To nasza misja dziejowa. Nie wolno mówić, kto ma prawo do biało – czerwonej flagi, do hymnu. My gwarantujemy bezpieczeństwo, braterstwo, lepszą Polskę, Polskę naszych marzeń, Polskę marzeń naszych rodziców i dziadków. Polskę marzeń, które się nie spełniły jeszcze, ale które, wierzę głęboko, że we współdziałaniu, z kraju marzeń przejdą w rzeczywistość – mówił Władysław Kosiniak – Kamysz.

Prezes PSL mówił również o propozycjach, jakie Ludowcy mają dla Polaków, m.in. osób starszych, którym podwójnie zabierany jest podatek przy wypłacaniu emerytury.

– Emerytura bez podatku to jest nasze święte zobowiązanie i nie wejdziemy w żadną koalicję powyborczą, jeżeli nie będzie w programie rządu podpisanego punktu wprowadzenia w Polsce emerytury bez składek – dodał Władysław Kosiniak – Kamysz.

Marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas mówił o znaczeniu Opatowa w historii Polski i regionu, przypominając o wadze pamięci o tych, którzy tworzyli Ruch Ludowy.

– Ziemia Opatowska to szczególna Ziemia w historii Polski i regionu świętokrzyskiego. To tu urodził się generał Franciszek Kamiński, twórca Batalionów Chłopskich. Spotykamy się również po to, by mówić o historii, bo dziś tę historię próbuje się pisać na nowo, tworzyć nowych bohaterów. My Ludowcy nikomu nie zabieramy prawa do pamięci, nie dzielimy bohaterów na lepszych na gorszych bo potrzebujemy dziś wspólnoty. Chcę dziś podziękować Wam za to, że Świętokrzyskie zmienia się, pięknieje, to nasza wspólna praca. Obchodzimy w tym roku 20-lecie województwa, którego pierwotnie miało nie być. Dziś ci, którzy tak często mówią, że chcą dobrze dla świętokrzyskiego, nie pamiętają, że nie potrafili wówczas spraw Świętokrzyskiego twardo stawiać w Sejmie. My Ludowcy byliśmy tam wówczas i protestowaliśmy, co doprowadziło do zawetowania projektu z 12-ma województwami – mówił Adam Jarubas podczas konwencji.

Uczestniczył w niej poseł na Sejm RP, Kazimierz Kotowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Arkadiusz Bąk, radni Sejmiku Województwa, władze powiatu opatowskiego, samorządowcy z regionu oraz sympatycy PSL.

– Dzięki temu, że jesteśmy tutejsi, jesteśmy blisko ludzkich spraw. Nie przyjeżdżamy nie wiadomo skąd i nie mówimy ludziom, jak mają żyć. Cieszę się, że współczesny samorząd to również młodsze pokolenie. Polskie Stronnictwo Ludowe było zawsze blisko ludzkich spraw – dodał Adam Jarubas.