Nasi przeciwnicy uciekają się do kłamstwa, żeby poprawić swoją pozycję
9 października 2018
Emerytura bez podatku pod znakiem zapytania
17 października 2018

Polityka jest kobietą!

– Spośród w ogóle kandydatów do sejmiku, 45 procent kandydatów Polskiego Stronnictwa Ludowego to są kobiety. I to też jest najwięcej spośród wszystkich partii parlamentarnych. Nie ma Polskiego Stronnictwa Ludowego bez ogromnej roli kobiet w Stronnictwie, tak jak nie byłoby historii ruchu ludowego bez roli kobiet. Siła PSL jest w kobietach i ma twarz kobiety – mówił Kosiniak-Kamysz, który w środę, w Sejmie, wziął udział w konferencji na temat „Kobiety w polityce. Rola kobiet w polityce w setną rocznicę uzyskania praw wyborczych”. W wydarzeniu nie mogło zabraknąć pań ze Świętokrzyskiego.

100 lat temu, wraz z powstaniem II Rzeczpospolitej, Polki jako jedne z pierwszych w Europie uzyskały czynne i bierne prawo wyborcze. To ważne wydarzenie i ważna rocznica. Z tej okazji w odbyła się konferencja „Kobiety w polityce”. Jednym z jej punktów była debata „Droga kobiet w polityce”, którą poprowadziła Sylwia Bętkowska ze Świętokrzyskiego.

– Od pewnego czasu kobiety ze wszystkich stron słyszą wezwania do działania. Każe nam się włączyć do gry, mówić głośno czego pragniemy. Mieć świadomość własnej wartości, sięgać wysoko. Takie komunikaty dodają kobietom odwagi, by zajęły należne im miejsce w procesach decyzyjnych i obiecują władzę tym, które jej pragną. Pamiętajmy, że mamy wszystko co trzeba, by odnieść sukces w męskim świecie – podkreśliła Sylwia Bętkowska. – To była bardzo dobra debata, dziękuje za nią!

W gronie prelegentów znalazła się Agata Binkowska, Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. – Co historia sukcesu, to mężczyźni i mężczyźni. A przecież jest tyle wspaniałych kobiet, o których warto pisać. Tyle kobiet, które warto naśladować… Tyle pięknych i inspirujących myśli wypowiedzianych przez kobiety – mówiła Agata Binkowska.

W konferencji udział wziął także prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, Władysław Kosiniak-Kamysz, który powiedział: – Nie ma PSL bez ogromnej roli kobiet w Stronnictwie, tak jak nie byłoby historii ruchu ludowego bez roli kobiet. Siła PSL jest w kobietach i ma twarz kobiety!

Siła PSL jest w kobietach i ma twarz kobiety!

Na poparcie tych słów przytoczył dane. – Spośród w ogóle kandydatów do sejmiku 45 procent kandydatów PSL to są kobiety – zaznaczył szef ludowców. – I to też jest najwięcej spośród wszystkich partii parlamentarnych. Nie ma Polskiego Stronnictwa Ludowego bez ogromnej roli kobiet w Stronnictwie, tak jak nie byłoby historii ruchu ludowego bez roli kobiet. Siła PSL jest w kobietach i ma twarz kobiety. Kto ma najwięcej „jedynek” i kto dał takie zaufanie, że na największej liczbie „jedynek” są kobiety? To jest właśnie PSL!

Władysław Kosiniak-Kamysz zauważył, że liczba zaangażowanych społecznie i politycznie kobiet rośnie. zwrócił uwagę, że w ostatnich latach coraz więcej pań stoi na czele sołectw. – Widać skąd idzie tak naprawdę prawdziwa zmiana. Ona nie dokonuje się przez zapisy ustawowe, ona się dokonuje przez zaangażowanie, rozsądny wybór i to jest najważniejszy argument – zaznaczył. – To nie bycie kobietą jest gwarancją sukcesu, nie bycie kobietą gwarantuje sukces w polityce, tylko tak naprawdę jakie jesteście, to co robicie, to świadczy o was. I jesteście równoprawnymi uczestnikami życia publicznego.

Konferencję „Kobiety w polityce. Rola kobiet w polityce w setną rocznicę uzyskania praw wyborczych” zorganizował klub poselski PSL-UED. Na jej zakończenie panie podpisały deklarację kandydatek Polskiego Stronnictwa Ludowego do Samorządu. Deklaracja ta zawiera osiem punktów, dotyczących między innymi zdrowia kobiet, wspierania i tworzenia organizacji kobiecych, czy wsparcia rodzin, opiekujących się osobą z niepełnosprawnością.