W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem „Cudu nad Wisłą” i uznawana za jedną z ważniejszych bitew w historii świata. Zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości.
Wincenty Witos, premier Rządu Obrony Narodowej poderwał do walki i wysiłku cały naród. Jednak to na mieszkańców wsi spadł główny ciężar prowadzenia wojny, bo ówczesną armię w 70 proc. stanowili właśnie chłopi. Chłopi nie tylko walczyli w armii, ale także musieli ją wyżywić i zaopatrzyć.
W dniu 14 sierpnia 2022 roku pod pomnikiem Wincentego Witosa w Kielcach odbyły się uroczystości z okazji upamiętnienia Dnia Czynu Chłopskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. W wydarzeniu udział wziął wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski i Adam Jarubas poseł do Parlamentu Europejskiego.
Podczas obchodów wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski odznaczył Kol. Leszka Mierzwę pamiątkowym medalem za zasługi dla ruchu ludowego im. Wincentego Witosa.