W obronie rolników, bo PiS skazał ich na dłuższą pracę – media o konferencji w Kielcach
22 listopada 2016
Wielkie remonty świętokrzyskich dróg… za pół miliarda złotych
22 listopada 2016

O czarnym dniu dla polskiej wsi na konferencji w Kielcach

Poseł Krystian Jarubas oraz rolnik i radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego  Leszek Wawrzyła, spotkali się z dziennikarzami  z województwa świętokrzyskiego na konferencji w biurze Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Kielcach.  Rozmawiali o czarnym dniu dla polskiej wsi, kiedy PiS przeforsował w Sejmie podniesienie wieku emerytalnego rolników.

PiS wydłużył rolnikom czas pracy o pięć lat, choć twierdzi, że obniżył wszystkim – mówił Krystian Jarubas, świętokrzyski poseł PSL na dzisiejszej konferencji w Kielcach.

Leszek Wawrzyła, który w Racławicach zdobył tegoroczny tytuł „Chłopa Roku” bez wahania porównał zawód rolnika do ciężkiej pracy górnika. W obu branżach duże znaczenie ma sprawność fizyczna, a naturalne jest, że  z wiekiem organizm staje się słabszy. Dlatego  podkreślił on , że rolnicy powinni mieć możliwość wcześniejszego zakończenia pracy.

Niestety PiS przeforsował w Sejmie podniesienie wieku emerytalnego rolników i mieszkańcy wsi będą musieli pracować o 5 lat dłużej. PiS odrzucił wszystkie poprawki PSL utrzymujące wcześniejsze emerytury rolnicze oraz zignorował nawet swojego prezydenta, który również chciał utrzymać niższy wiek emerytalny dla rolników.

PSL wielokrotnie protestowało przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego rolnikom. Mimo apelu – posłowie PiSu nie wysłuchali argumentów ludowców, ignorując je i tym samym polską wieś i ciężką pracę rolników.

Ludowcy się nie poddają. Zapowiadają, że rozpoczną zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem przywracającym wcześniejsze emerytury rolnicze.
Przypomnijmy, że tego typu obywatelskie inicjatywy mają duże szanse powodzenia. Ludowcy już raz w tej kadencji złożyli w Sejmie obywatelski projekt ustawy, pozwalający przejść na emeryturę po 40 latach pracy. Poparło go ponad 115 tys. Polaków. Prace nad nim trwają obecnie w Sejmie.