Marek Gos w „Bez demagogii” TVP Kielce
28 lutego 2018
Dzień Kobiet na wesoło
2 marca 2018

Młodzi Ludowcy pamiętają!

1 marca w Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych Forum Młodych Ludowców Powiatu Kieleckiego zapaliło symboliczny znicz na mogile rozstrzelanych w Zgórsku partyzantów Armii Krajowej. Młodym ludowcom podobnie jak w roku poprzednim towarzyszył Pan Stanisław Markowicz, były więzień obozu w Majdanku.

Pan Stanisław to mieszkaniec Zgórska, działacz Związku Inwalidów Wojennych RP. Obecnie pełni funkcję Wiceprzewodniczącego Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych. W czasie II Wojny Światowej jako mały chłopiec przebywał w obozie koncentracyjnym w Majdanku, a następnie został wywieziony na roboty do Niemiec. Po wyzwoleniu wrócił z rodziną do kraju. Od tego czasu gromadzi wiedzę na temat wydarzeń, które przeszedł i podejmuje starania, aby nie zatarły się one w ludzkiej pamięci. Jest osobą od której każdy mógłby wiele się nauczyć – powiedział Damian Żelazny prezes Forum Młodych Ludowców Powiatu Kieleckiego.

W imieniu Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa i Piotra Żołądka młodzi ludowcy przekazali list gratulacyjny z pozdrowienia oraz wyrazami głębokiego szacunku dla Pana Stanisława Markowicza.

Z inicjatywy Damiana Żelaznego – Prezesa Zarządu FML Powiatu Kieleckiego w spotkaniu z Panem Stanisławem uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia „Tradycja i Nowoczesność”: Agnieszka Dulęba, Artur Armata i Paweł Gratka.