Konferencja „Busko-Zdrój – Solec-Zdrój – Kazimierza Wielka – Uzdrowiskowy Trójkąt w Regionie Świętokrzyskim”.
30 listopada 2016
Gigantyczny atak demolki – Krystian Jarubas o zmianach w edukacji
30 listopada 2016

„Masłowskie melodie pokoleń” – jubileusz chóru „Masłowianie”

Jubileusz 95-lecia działalności artystycznej świętował Chór „Masłowianie”. W niedzielę, 27 listopada w Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Masłowie odbyła się msza święta, po której chór wystąpił w jubileuszowym koncercie. Zaprezentowano również najnowsze dzieło grupy – płytę „Masłowskie melodie pokoleń”. Gośćmi wydarzenia byli Piotr Żołądek, prezes Zarządu Powiatowego PSL Kielce (ziemski) oraz Michał Godowski, prezes Zarządu Gminnego PSL w Morawicy.

Chór powstał już w 1921 roku  dzięki działalności kreatora kultury – Jana Pieniążka. Chór Włościański – wtedy tak zwany – prężnie działał aż do czasu II wojny światowej, wspierany przez proboszcza ks. Józefa Marszałka i prowadzony po kolei przez: Jana Pieniążka, Antoniego Draba, Józefa Wojtynę. Tradycja i umiłowanie śpiewu spowodowały, że reaktywowano Chór po 1945 r., praca artystyczno-społeczna Jana Pieniążka przyniosła wiele sukcesów: uczestnictwo w różnego rodzaju konkursach i uroczystościach krajowych.

Następne dziesięciolecia funkcjonowania Chóru „Masłowianie” pod opieką Zygmunta Służewskiego dały efekty w postaci osiągnięć na szczeblu powiatowym i wojewódzkim, chórzyści kontynuują rodzimą kulturę narodową. Obecnie opiekunem jest Michał Kopeć, a Chór składa się z 37 członków.

Chór bierze udział w imprezach gminnych (Noworoczny Tort Kultury, Biesiada Masłowska, Dożynki), w wielu konkursach, festiwalach i przeglądach (Świętokrzyski Konkurs Kolęd i Pastorałek, Festiwal Pieśni Wielkopostnych, Przegląd Pieśni Maryjnej, Wigilijny Koncert Kolęd, Powiatowy Przegląd Zespołów Chóralnych) oraz koncertach i oprawach mszy w kościołach.