Zdjęcie grupowe
Lepsze kształcenie praktyczne w Chmielniku
15 października 2017
Projekt artysty z Końskich zwyciężył w konkursie na budowę pomnika Witosa
16 października 2017

Ludowcy wybiorą projekt pomnika Wincentego Witosa

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego PSL w Kielcach 16 października wybierze projekt pomnika Wincentego Witosa, który w 2018 roku stanie w Kielcach u zbiegu alei IX Wieków Kielc i ulicy Bodzentyńskiej – poinformowali na konferencji prasowej członkowie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Wincentego Witosa w Kielcach: przewodniczący Adam Jarubas, sekretarz Józef Szczepańczyk, skarbnik Paweł Gratka.

 

– Dziś Zarząd Wojewódzki PSL zatwierdzi jedną z rekomendacji Sądu Konkursowego, który w minioną sobotę oceniał projekty. Mam nadzieję, że w przyszłym roku, kiedy wypada 100-lecie Niepodległości Polski pomnik Wincentego Witosa stanie w Kielcach – mówił marszałek Adam Jarubas.

Sąd Konkursowy po sobotnich obradach zarekomendował dwie z trzech prac, które wpłynęły do konkursu. Skład Sądu reprezentują osoby z różnorodnych środowisk, między innymi: z Komitetu – Piotr Żołądek, Jan Nowak, ze środowiska historyków Ruchu Ludowego – profesor Stefan Pastuszka, jest też prawnuk Wincentego Witosa – Marek Steindel.

– Wszystkie trzy prace reprezentują bardzo wysoki poziom, więc obrady Sądu Konkursowego nie były łatwe. Praca, która zdobyła najwięcej głosów ukazuje Witosa, który wyszedł ze środowiska wiejskiego, ale doceniał także wiedzę i kształcenie się, co symbolizuje księga – mówi Józef Szczepańczyk, sekretarz Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Wincentego Witosa w Kielcach. – Oba rekomendowane projekty mają szansę na realizację, gdyż starosta powiatu kazimierskiego zdecydował, że projekt, który nie zostanie zakwalifikowany do budowy w Kielcach, to jego popiersie stanie w Kazimierzy Wielkiej.
16 października po południu ma obradować Zarząd Wojewódzki PSL w Kielcach i podejmie decyzję o wyborze projektu.

Cały czas trwa publiczna zbiórka na budowę pomnika. – W tej chwili zgromadziliśmy 15 tysięcy złotych. Cały czas można się dołączyć wpłacając pieniądze na konto, lub kupując cegiełkę w biurze PSL w Kielcach – mówi Paweł Gratka, skarbnik Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Wincentego Witosa w Kielcach.

 

Osoby chętne do finansowego wsparcia budowy pomnika mogą albo zakupić cegiełki, albo dokonać wpłat na rachunek Komitetu: Społeczny Komitet Budowy Pomnika Wincentego Witosa w Kielcach z siedzibą w Celinach 28, 26-035 Raków, nr rachunku 50 1540 1014 2005 7321 5275 0002.