Profesor Marcin Wiącek kandydatem ludowców na Rzecznika Praw Obywatelskich
7 czerwca 2021
Plan dla Polski
9 czerwca 2021

Konieczne większe wsparcie dla rolnictwa

Rolnicy nie mają żadnego wsparcia od rządu, są pozostawieni sami sobie. Nie może być tak, że w budżecie państwa zostało przeznaczonych 800-900 mln zł na dopłaty dla rolników, ale na koniec roku słyszymy, że te pieniądze nie zostały wykorzystane, więc wracają do budżetu – mówił podczas konferencji prasowej w Proszowicach europoseł Adam Jarubas.

W ostatni weekend Polskę nawiedziły gwałtowne burze i gradobicia. W wielu gminach na terenie Małopolski zostało zniszczonych nawet do 100% upraw.

– Straty po gradobiciu są ogromne. Wspólnie z rolnikami rozmawiamy jak im pomóc. Całe pola będą stały odłogiem. Nie wyobrażam sobie, żeby rząd nie pomógł poszkodowanym – stwierdził podczas konferencji prasowej w Proszowicach Marcin Gaweł, wójt gminy Pałecznica.

Pogoda staje się coraz bardziej nieprzewidywalna. Ekstremalne zjawiska pogodowe, jak nawałnice czy gradobicia, zdarzają się coraz częściej. Teoretycznie oferowanych jest wiele programów ubezpieczeniowych, ale w rzeczywistości są one niedostępne dla większości rolników. Według szacunków tylko 2% z nich ubezpiecza swoje uprawy.

– Na warunki pogodowe nie mamy wpływu, ale na system prawny już tak. Nie może być tak, że rolnicy są pozostawieni sami sobie – stwierdził Adam Jarubas.

– Trzeba ustalić takie zasady na linii rząd a firmy ubezpieczeniowe, żeby rolnicy mogli bez problemu ubezpieczyć uprawy, które są dorobkiem ich życia. Dzisiaj spotykają się głównie z odmową nawet ze strony państwowego i zarazem głównego gracza na rynku ubezpieczeń – dodał europoseł.

Ludowcy chcą zerwać z tą fikcją, która mówi, że ubezpieczenie jest możliwe i dostępne dla wszystkich.

– PSL będzie wnioskowało do premiera i ministra rolnictwa o regulacje prawne w tym zakresie. Jako Polskie Stronnictwo Ludowe zaproponujemy stworzenie takich regulacji, które uniemożliwią firmom ubezpieczeniowym odesłanie rolników z kwitkiem. Będziemy o to apelować do ministra rolnictwa – zapowiedział Adam Jarubas.

Zdaniem polityków PSL rząd powinien zwiększyć dopłaty do ubezpieczeń rolniczych.

– Dopłaty rządowe do ubezpieczeń dla rolników kończą się w kilka minut. W tym roku to było 12 minut przy przymrozkach i 3 minuty dla gradobicia. To pokazuje, że środki przeznaczane przez państwo na ten cel są daleko niewystarczające. PSL KP już wielokrotnie apelowało o kilkukrotne zwiększenie tych dopłat. Będziemy dalej zabiegać o zwiększenie wsparcie państwa – podsumował eurodeputowany Adam Jarubas.