Marek Szczepanik merytorycznie o funduszach unijnych – posłuchaj
6 lutego 2018
Echo Dnia: Marszałkowie w Kielcach apelują do rządu o miliardy złotych
7 lutego 2018

Klubu Radnych PSL Powiatu Starachowickiego odpowiada na pomówienia posła Lipca

W związku z publicznie wyrażanymi pomówieniami kierowanym przez Posła K.Lipca przeciwko Radnym Rady Powiatu w Starachowicach z Klubu Radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego oświadczamy co następuje.

1. Ze zdumieniem przyjmujemy, iż Pan Poseł zapomniał, że to On i większość parlamentarna, do której należy wprowadziła zmiany ustawowe, w wyniku których powstała sieć szpitali, w której zabrakło miejsca dla starachowickiego ośrodka PAKS, co skutkowało postawieniem go w stan likwidacji.

2. Zmiany do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (o których mowa wyżej) zostały uchwalone w dniu 23 marca 2017r. czyli prawie 2 miesiące po tym, jak władzę w Powiecie Starachowickim przejął PiS i to na tym ugrupowaniu ciąży odpowiedzialność za zapewnienie właściwej opieki zdrowotnej mieszkańcom. Natomiast przyczyn upadku starachowickiego PAKS Pan Poseł powinien szukać we własnym środowisku, a nie przerzucać odpowiedzialność na innych.

3. Skuteczność sięgania po środki zewnętrzne dla starachowickiego szpitala pokazały nowe władze powiatu w 2017r. występując do Wojewody (PiS) z żądaniem dofinansowania projektu dla oddziału zakaźnego w wysokości 80%, gdy przepisy dopuszczały wsparcie 50% i w związku z tym wniosek musiał być odrzucony.

4. Jak wielokrotnie wyjaśnialiśmy poprzedni Zarząd Powiatu przygotował niezbędną dokumentację, która pozwalała na wykonanie adaptacji pomieszczeń dla Oddziału Zakaźnego PZOZ w II półroczu 2017r. tj. niezwłocznie po zakończeniu 10-letniego okresu dzierżawy tych pomieszczeń przez PAKS. Takie działanie pozwoliłoby na spełnienie wymagań określonych w artykule 207 ustawy o działalności leczniczej nakazującym wszystkim podmiotom ochrony zdrowia dostosowanie do wymaganych standardów do dnia 31 grudnia 2017r. Co zrobił nowy Zarząd Powiatu? Zamiast prowadzić remont wydzierżawił te pomieszczenia na kolejne 3 miesiące a dopiero w lipcu 2017r. zaczął ubiegać się o środki na ten cel.

5. My w odróżnieniu od Pana Posła nie mamy wątpliwości kto przez ostatni rok niszczy nie tylko starachowicką kardiologię, ale także inne oddziały PZOZ. Świadczą o tym nie tylko przywołane wcześniej fakty, ale także nieodpowiedzialne odwołanie dyrektora PZOZ w przededniu wprowadzanych zmian w ochronie zdrowia i brak dyrektora do chwili obecnej oraz pozbywanie się ze szpitala lekarzy o wysokich kwalifikacjach. Wiemy też doskonale, że od liczby zwołanych konferencji prasowych nie zmieni się sytuacja szpitala.

Może więc lepiej wykorzystać tę energię na uruchomienie wreszcie realizacji tzw. „obwodnicy Wąchocka” w drodze krajowej 42. To jest zadanie administracji rządowej i pewnie prawdziwe wyzwanie dla Posła reprezentującego partię rządzącą w tej kadencji.

Na razie niestety zamiast o budowaniu słyszymy tylko o szukaniu winnych w wielu obszarach. Kto zatem winien, że nie buduje się drogi 42. Wiemy, pewnie „PSL, które rzuca kłody pod nogi dobremu Posłowi z PiS”. Tylko kto w to uwierzy?

Klub Radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego w Radzie Powiatu w Starachowicach