Wojewódzka Konwencja PSL [Transmisja]
23 września 2018
Mniej politycznego łomotu, więcej pomocy
27 września 2018

Kandydaci PSL do Sejmiku przedstawieni

W Centrum Kongresowym Targów Kielce odbyła się Wojewódzka Konwencja Wyborcza Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przedstawiono na niej kandydatów do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Prezes PSL, Władysław Kosiniak – Kamysz zaprezentował również licznik kłamstw premiera Mateusza Morawieckiego pod nazwą „Mateuszek Kłamczuszek”.

– Żyjemy w wolnej Polsce, ale ze smutkiem muszę powiedzieć, że dostrzegam też symptomy państwa autorytarnego. Któż z nas mógł kilka lat temu przewidzieć, że nagminnie łamana będzie konstytucja, sądownictwo będzie zawłaszczane, a samorządom odbierane będą kompetencje. Już dzisiaj widzimy wiele bezpardonowych ataków na Polskie Stronnictwo Ludowe, ale to oznacza, że oni się nas boją. To jest dodatkową motywacją do walki o dobre wyniki. Wierzę, że nasi wyborcy będą potrafili odróżnić awanturników od ludzi rzetelnych w codziennej pracy. PSL idzie do tych wyborów z pokorą, ale i z dumą – mówił marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas.

Adam Jarubas przestawił również program Polskiego Stronnictwa Ludowego w nadchodzących wyborach samorządowych. Będzie się on opierał na pięciu filarach: edukacji i rodzinie, zdrowiu i bezpieczeństwie, wsi świętokrzyskiej i rolnictwie, gospodarce i inwestycjach oraz kulturze.

Podczas swojego wystąpienia prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, Władysław Kosiniak – Kamysz zwracał uwagę na charakter Polskiego Stronnictwa Ludowego i to, co odróżnia go od innych partii.

– Idziemy swoją drogą, niezależną od totalnej władzy i liberalnej opozycji. Jesteśmy jedynym ugrupowaniem, które szuka zgody i porozumienia, ale zawsze stoi po stronie wartości. Polska powinna być zjednoczona w różnych światopoglądach, państwo ma być demokratyczne, samorządowe i sprawiedliwe. To gwarantuje PSL. Rządzący na szczeblu centralnym przybierają dziś coraz piękniejsze szaty, tylko po to, by ukryć, że król jest nagi. Mówią, że kochają samorząd, a przez trzy lata upokorzyli go, odebrali kompetencje, pozbawili kreowania rzeczywistości samorządowej w sprawach ochrony środowiska, gospodarki wodnej czy termomodernizacji. Nie może być na to naszej zgody – powiedział Władysław Kosiniak – Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Przedstawił on również licznik kłamstw premiera Mateusza Morawieckiego pod nazwą „Mateuszek Kłamczuszek”. Od początku kampanii wyborczej zebrała się ich już blisko setka.

Głównym punktem Konwencji było przedstawienie kandydatów PSL do Sejmiku Województwa.

– Mamy bardzo silną listę osób z różnych środowisk. Na naszych listach są między innymi przedsiębiorcy, rolnicy, nauczyciele, lekarze, pracownicy samorządowi. Ludzie sprawdzeni w swoich małych ojczyznach. Wierzę w sukces Polskiego Stronnictwa Ludowego, bo ludowy znaczy powszechny, racjonalny, obywatelski i polski – mówi Adam Jarubas o listach PSL.

Oto one:

Okręg numer 1 (powiaty ostrowiecki, opatowski, sandomierski i staszowski – 7 mandatów):
1. Arkadiusz Bąk
2. Andrzej Swajda
3. Izydor Grabowski
4. Maria Adamczyk
5. Ewelina Bień
6. Małgorzata Żugaj
7. Krystyna Socha
8. Mirosław Adamek
9. Marek Szczepanik

Okręg numer 2 (powiaty konecki, skarżyski i starachowicki – 6 mandatów):
1. Wiesław Stępień
2. Agata Bińkowska
3. Jerzy Materek
4. Krzysztof Charemski
5. Bernarda Piwowar
6. Dorota Fidor
7. Marcin Pocheć
8. Andrzej Brzeziński

Okręg numer 3 (Kielce-powiat kielecki – 10 mandatów):
1. Piotr Żołądek
2. Grzegorz Gałuszka
3. Małgorzata Stanioch
4. Jacek Kowalczyk
5. Irenerusz Żak
6. Marcin Pasiarski
7. Magdalena Tusień- Kuzka
8. Alina Kmiecicka
9. Justyna Fiuk
10. Ilona Świercz
11. Janusz Marszycki
12. Renata Segiecińska

Okręg numer 4 (powiaty buski, kazimierski, pińczowskim, jędrzejowski i włoszczowski – 7 mandatów):
1. Adam Jarubas
2. Tadeusz Kowalczyk
3. Mieczysław Sas
4. Krzysztof Dziekan
5. Bogusława Wypych
6. Renata Antos
7. Jolanta Tyjas
8. Ilona Modrzewiecka
9. Leszek Wawrzyła