PSL domaga się ustawowych rozwiązań wspierających rolników
29 sierpnia 2018
Kto (wreszcie) zadba o wały?
30 sierpnia 2018

Już w niedzielę – dożynki wojewódzkie!

2 września we Włoszczowie odbędą się XVIII Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie, będące okazją do podziękowania za tegoroczne plony przez rolników z całego województwa.

Podczas imprezy dożynkowej poznamy finalistów wojewódzkich konkursów rolniczych, między innymi „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku”. Gwiazdą dożynek wojewódzkich będzie Shazza, jej koncert rozpocznie się o godzinie 17.30. Imprezę zakończy zabawa taneczna z udziałem zespołu Camel. Dożynkom towarzyszyć będą wystawy płodów rolnych, maszyn i urządzeń do produkcji rolnej i kiermasze produktów kulinarnych oraz zdrowej żywności.

– Wartością, która spaja każdą uroczystość dożynkową jest tradycja, która daje nam poczucie więzi z naturą. Dla rolników jest okazją do świętowania i dziękowania za plony, dla tych, którzy nie są związani z wsią, ale lubią naturę, tradycję i kulturę ludową to okazja do zabawy. Mamy bardzo młodych starostów dożynkowych, młodą kapelę z Włoszczowy i to pokazuje, że świętokrzyskie rolnictwo się zmienia, podlega cywilizacyjnym procesom, które dzieją się w całej Europie. Gospodarstwa stają się coraz większe, lepiej wyposażone, wyspecjalizowane, gdzie wdrażane są nowoczesne technologie. Ten rok jest szczególny dla rolników, nie tylko ze względu na suszę, ale także rekordowy urodzaj owoców i związane z tym rekordowo niskie ceny. To pokazuje dramatyzm tego zawodu, w jak trudnych warunkach muszą działać. Dlatego rolnicy nie powinni być pozostawieni sami sobie. Jako Zarząd Województwa apelowaliśmy do rządu o jak najszybsze i skuteczne uruchomienie procedur, które pozwoliłyby złagodzić skutki tych niekorzystnych zdarzeń. Równocześnie widzimy, że potrzebne są systemowe rozwiązania, które będą mogły pomagać rolnikom budować zręby runku płodów rolnych, gdzie pozycja rolnika byłaby mocniejsza – mówi marszałek województwa, prezes Zarządu Wojewódzkiego PSL, Adam Jarubas. Będzie on gospodarze XVIII Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich.

Przemarsz korowodu z wieńcami dożynkowymi rozpocznie się o godzinie 11.45 spod Urzędu Gminy Włoszczowa. W południe, w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP odprawiona zostanie msza święta z wręczeniem darów od rolników i gospodarzy. Około godziny 14 ruszy główny korowód dożynkowy prowadzony przez Orkiestrę Dętą z Krasocina w kierunku stadionu we Włoszczowie. Tu zgodnie z tradycją, gospodarzowi dożynek wręczony zostanie bochen chleba. Przekażą go starostowie dożynek.

W tym roku są nimi Anna Chabior i Tomasz Ślęzak. Starościna, Anna Chabor wspólnie z mężem prowadzi 70-hektarowe gospodarstwo we wsi Sudół w powiecie jędrzejowskim. Uprawia pszenicę, rzepaki i facelię i koniczynę czerwoną, hoduje także trzodę chlewną i bydło. Starosta, Tomasz Ślęzak jest właścicielem 55 – hektarowego gospodarstwa we wsi Ewina w powiecie włoszczowskim. Specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego.

Grzegorz Dziubek, burmistrz Włoszczowy podkreślał, że ziemia włoszczowska to region o tradycjach historycznych, patriotycznych, ale to także obszar typowo rolniczy: – Myślę, że warto w tym dniu być we Włoszczowie, żeby podziękować za plony, wspólnie cieszyć się i bawić, żeby rozmawiać o tym co za nami i co przed nami. Myślę, że to co przyświeca nam wszystkim, czyli solidarność, to jest ta wartość, która nas łączy, a nie dzieli – powiedział.