Krajowy Zjazd Forum Młodych Ludowców – Galeria Zdjęć
27 lutego 2017
Spotkanie przedstawicieli Ruchu Obrony Polskiej Samorządności
28 lutego 2017

Inwestycje na Ponidziu przybliżą wartości przyrodnicze oraz krajobrazowe tego rejonu

Na Ponidziu powstanie Ośrodek Edukacji Przyrodniczej, który przybliży wartości przyrodnicze i krajobrazowe tego pięknego regionu, a śródlądowa delta rzeki Nidy w Umianowicach zostanie przywrócona do stanu naturalnego – prezes PSL w regionie Adam Jarubas i prezes Zarządu PSL w powiecie kieleckim Piotr Żołądek uczestniczyli w dyskusji nad koncepcjami tych nowych inwestycji.

 

Koncepcje powstania Ośrodka Edukacji Przyrodniczej przybliżył Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

Ośrodek ma powstać blisko torów kolejki wąskotorowej Ciuchcia Express Ponidzie, blisko wielu siedlisk. . Będą miejsca noclegowe dla turystów i wiele pracowni przyrodniczych.

Na spotkaniu wizualizację ośrodka, jego architekturę oraz funkcjonalność omówili przedstawiciele firmy  „H2 Architekci” Sp. z o.o. w Warszawie.

Omówiono również koncepcję oraz rozwiązania dotyczące śródlądowej delty rzeki Nidy w Umianowicach. Projekt zakłada przywrócenie pierwotnego charakteru przyrody w tym rejonie: udrożnienie wysuszonych miejsc na rzece, przywrócenie lęgu ptaków, siedlisk gadów, płazów i innych zwierząt, które  już tam nie występują.

WIĘCEJ INFORMACJI O INWESTYCJI