„Wolność jest słodka!” – smaczna akcja dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego
14 listopada 2016
Wieczór poetycki z Mieczysławem Józefem Sala
15 listopada 2016

Dzień Niepodległości w Opatowie

Główne uroczystości narodowego święta niepodległości odbyły się w rynku przed pomnikiem majora Ludwika Zwierzdowskiego „Topora”, bohaterskiego dowódcy z powstania styczniowego. Uczestniczył w nich poseł PSL Kazimierz Kotowski, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Ewelina Bień.

– Musimy pamiętać o naszych bohaterach, którzy walczyli o niepodległość – powiedziała radna Ewelina Bień. – To jest wyraz patriotyzmu, który zmienia się na naszych oczach. Niektórzy ubolewają, że tak mało osób uczestniczy w uroczystościach, zwłaszcza przedstawicieli młodego pokolenia. Tymczasem młodzież bierze udział w licznych biegach organizowanych z okazji odzyskania niepodległości, w zawodach strzeleckich, konkursach wiedzy historycznej, festiwalach piosenki legionowej. To jest nasza współczesna odmiana patriotyzmu, żywa, przemawiająca do młodego człowieka.

Uroczystości w rynku poprzedziła msza święta w Kolegiacie św. Marcina z Tours, którą odprawił prałat, ksiądz proboszcz Michał Spociński. Po nabożeństwie poczty sztandarowe, przedstawiciele instytucji, zakładów pracy, szkół udali się przed pomnik w rynku. Prowadziła wszystkich Orkiestra Dęta imienia Józefa Grudnia Opatowskiego Ośrodka Kultury.

Uroczystości z okazji 98. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się od odegrania „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie przemówienie wygłosił burmistrz Opatowa Andrzej Chaniecki. Ciekawie i dość odważnie zabrzmiało jego wezwanie skierowane do mieszkańców miasta i gminy. – Na co dzień i wdzięczność wyrażajmy kreatywną, uczciwą postawą i pracą, starajmy się wyzwolić z naszej własnej ciasnoty umysłowej, chrońmy od bałwochwalstwa, zawiści, intrygi, zwłaszcza my pełniący funkcje i sprawujący mandaty publiczne – powiedział.