Rak w oczkach Stasia – trwa akcja pomocy dla malucha
26 października 2016

Autobusy MAN w całości produkowane w powiecie starachowickim

Jeden z pierwszych miejskich autobusów MAN-a, wyprodukowanych w całości w  Starachowicach, wyjechał 14 października na drogi. Tym, samym niemiecki koncern uroczyście zainaugurował rozpoczęcie produkcji kompletnych samochodów w Starachowicach. To historyczna chwila dla powiatu starachowickiego.

Dotąd w Starachowicach produkowane były tylko korpusy autobusów, częściowo wyposażone. Ich montaż końcowy odbywał  się w podpoznańskich Sadach. W grudniu 2014 r. zapadła decyzja o przeniesieniu całej produkcji do Starachowic. Kosztowało to blisko 20 mln zł i zajęło niespełna dwa lata, ale zwieńczone zostało sukcesem, o czym można się było przekonać podczas jazdy testowej i prezentacji jednego z pierwszych wyrobów, produkcji „made in Starachowice”. A przedsięwzięcie było ogromne, o czym mówił Stanisław Ziętkiewicz, kierownik zakładu MAN-a  w Starachowicach, zwłaszcza że żaden z klientów miał tego nie zauważyć, a jakość nowych wyrobów miała być wyższa od dotychczasowych.

Za dobrą współpracę dziękował także starosta Dariusz Dąbrowski, który przyznał że w trakcie zdarzały się trudne momenty, ale zawsze udawało znaleźć się rozwiązanie, które by było korzystne dla obu stron. Skutkowało to tym, że cały proces przebiegał sprawnie i harmonijnie.

– Bywałem tu wielokrotnie i znam doskonale tok tych zmian – mówił podczas spotkania starosta Dariusz Dąbrowski. – Byłem także w Hotelu Bristol w Warszawie, gdy MAN podpisywał umowę i wchodził do Starachowic. Pamiętam wiele towarzyszących temu dyskusji. Dzisiaj Starachowice dostają kolejną szansę. Taką szansę  dostają co kilkadziesiąt lat, począwszy od XIX w. i inwestycji postaszicowskich. Rok 1842 r. – początek fabryki ciągłej produkcji żelaza nad Kamienną, potem rok 1920 i inwestycje w przemysł zbrojeniowy, okres powojenny i FSC, a teraz ta inwestycja. To, co się dzieje w Starachowicach jest kolejnym impulsem tej miary. Szanse aby ten rozwój wciąż postępował są bardzo duże. Cieszy mnie, że powstaje prototypownia koncernu MAN, że  polska  kadra inżynieryjna będzie miała warunki do pracy, ale też i rozwoju – mówił starosta, dziękując w sposób szczególny kierownikowi S. Ziętkiewiczowi, który zaangażował się bardzo mocno w całe to przedsięwzięcie.

Pierwszy z autobusów wyprodukowanych u nas w całości, został zaprezentowany w piątek, na drodze. Ten konkretny egzemplarz trafić ma do Szwajcarii, kolejne m.in. do Gruzji.

Zanim jednak wyjadą, testowane będą na drogach. Wcześniej będą musiały być również zarejestrowane. Z myślą o ich obsłudze, w Wydziale Komunikacji i Dróg Starostwa Powiatowego  Starachowicach wydzielono oddzielne stanowisko, co ma zapewnić sprawne wydawanie tablic i dokumentów przy jednoczesnym nie obciążaniu innych petentów. Jest to jedno z tych działań, podejmowanych przez Powiat, o których mówił wcześniej kierownik Ziętkiewicz, mających wesprzeć firmę w  jej działalności.

Przypomnijmy, że w ramach współpracy z koncernem, powstała pierwsza w powiecie klasa patronacka MAN-a, która kształci dziś uczniów w zawodzie elektromechanik pojazdów samochodowych, dając im szansę na zatrudnienie w światowej klasie koncernie, należącym do wielkiej rodziny Volkswagena. Władze powiatu trzymają kciuki za powodzenie zarówno tego projektu, jak i kolejnych, realizowanych przez MAN-a.