Sierpień 1920 r. należy do jednych z najważniejszych dat w naszej historii. W tym czasie do zwycięstwa nad bolszewickim najeźdźcą przyczynili się polscy chłopi, którzy na wezwanie Wincentego Witosa stawili czoła armii Lenina.
Bitwa Warszawska 1920 r. to w zgodnej opinii historyków jedna z najważniejszych bitew w historii świata. W ciągu kilku sierpniowych dni Polacy zatrzymali pochód Armii Czerwonej na Europę. To wielkie zwycięstwo znane jest jako „Cud nad Wisłą”. Do heroicznej wiktorii nad armią Lenina przyczynili się polscy chłopi. W szeregach Wojska Polskiego stanęło ich ponad 100 tysięcy. Wszyscy odpowiedzieli zgodnie na apel Wincentego Witosa o mobilizację w walce z bolszewickim najeźdźcą. Wspólnie zatrzymali nieprzyjacielską nawałnicę. Wielu z nich okupiło zwycięstwo ofiarą krwi.
O wielkiej roli polskich chłopów i ich liderze w sierpniowym zwycięstwie szybko zapomniano. Walnie przyczyniały się do tego sanacyjne władze. Zasługi zręcznie próbowano przypisać Józefowi Piłsudskiemu. Ludowcy postanowili walczyć z tym kłamstwem. W tym celu ustano 15 sierpnia Świętem Czynu Chłopskiego.
Uroczysty dzień jest hołdem dla ofiary krwi polskich chłopów w walce o wolność naszego kraju. Wybór daty nie był przypadkowy. Jest to dzień święta Matki Boskiej Zielnej, najbliższej mieszkańcom wsi. Pod jej wstawiennictwo powierzają bowiem owoce swojej pracy. Co roku przynoszą do poświęcenia plony: owoce, zboża i warzywa.
Z samego serca Tarnowa, w 101 rocznicę Bitwy Warszawskiej przed pomnikiem wybitnego przywódcy ruchu ludowego, trzykrotnego premiera Rzeczypospolitej Wincentego Witosa. #NadziejaNaLepszeCzasy #wiara #pamięć #ChwałaBohaterom @KosiniakKamysz @nowePSL @UNowogorska 🇵🇱 pic.twitter.com/o9x4RILp8v
— Adam Jarubas (@JarubasAdam) August 15, 2021
Święto Czynu Chłopskiego podkreśla rolę chłopów w walce o Polskę. Dzisiaj również pochylamy głowy nad wydarzeniami 1920 r. Pomni historii i tradycji Ruchu Ludowego. Podobnie jak w latach władzy sanacji, tak i teraz musimy stawić czoła zakłamywaniu historii. W nas dalej bije serce Ruchu Ludowego!