Włoszczowa była miejscem tradycyjnych uroczystości dożynkowych. Konkurs wieńców, zabawa muzyczna, degustacje i zabawy. Pogoda dopisała, a rolnicy z licznymi przedstawicielami Polskiego Stronnictwa Ludowego, dziękowali za plony.
– Kłaniam się nisko i dziękuję wszystkim, którzy zebrali się dzisiaj w gościnnej Włoszczowie, by zgodnie z tradycją dziękować Bogu za plony, a rolnikom za ich ciężką pracę. Dzisiaj rolnictwu najbardziej potrzebne są stabilizacja prawa i rynków rolnych. Inaczej zawsze będziemy mówić albo o klęsce nieurodzaju albo o klęsce urodzaju, o świńskich dołkach i górkach czy załamaniu na rynku zbóż. To są kwestie, których nie da się załatwić z poziomu samorządu województwa. Tu są potrzebne rozwiązania systemowe, działania na szczeblu rządowym. Dużą rolę odgrywają w tym środki unijne oraz budżet samorządu Województwa. Od lat, każdego roku przeznaczamy milion złotych na kolejne edycje programu “Świętokrzyska Odnowa Wsi”, wspierając lokalne inicjatywy. Kolejne prawie 2 milion złotych z budżetu samorządu województwa wydaliśmy na dofinansowanie budowy i modernizacji dróg dojazdowych do pól, na poprawę infrastruktury na obszarach wiejskich przeznaczamy również pieniądze unijne z RPOWŚ. To zasługa mieszkańców naszych małych ojczyzn i ich lokalnych liderów, dzięki którym nasze województwo zmienia się, rozwija i pięknieje – powiedział Adam Jarubas, który wszystkim mieszkańcom regionu życzył, aby nigdy nikomu nie zabrakło chleba. W uroczystościach brali również udział m.in. Agata Binkowska, Marek Szczepanik i Piotr Żołądek.
Gospodarzami wydarzenia byli starosta włoszczowski Jerzy Suliga i burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek. Zwycięskim wieńcem dożynkowym został wieniec z powiatu ostrowieckiego, wykonany ze wszystkich rodzajów zbóż, ozdobiony zatrwianem, lnem, bukszpanem, kaliną oraz kwiatami słonecznika i cyni. Jego autorką jest Renata Marzec z Bałtowa.
Dożynkowej uroczystości towarzyszyły liczne atrakcje – widowiskowe doświadczenia chemiczne, warsztaty przekazujące w sposób atrakcyjny i nieszablonowy wiedzę z zakresu nauk ścisłych, pokazy pierwszej pomocy, bezpieczeństwa ruchu drogowego, akcje profilaktyczne i prewencyjne. Zainteresowani mogli wykonać szereg badań profilaktycznych w punktach świętokrzyskich jednostek ochrony zdrowia. Uczestnicy dożynek mogli skosztować produktów regionalnych przygotowanych przez Członków Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie oraz Członków Oddziału Świętokrzyskiego Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Tradycyjnego. Prezentowana była też bogata oferta dla rolników: ciągniki, maszyny rolnicze, artykuły do produkcji rolnej. Zwieńczeniem regionalnych dożynek był koncert Shazzy oraz zabawa pod gwiazdami z grupą „Camel”.