Michał Pronobis o swoim projekcie pomnika Wincentego Witosa
23 października 2017
Samorządowy Oskar dla Edmunda Kaczmarka
27 października 2017

25 lat Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego

25-lecie istnienia obchodzi w tym roku Oddział Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego w Kielcach. Z tej okazji 26 października 2017 roku w Wojewódzkim Domu Kultury odbędą się obchody jubileuszowe. Będą one połączone z wystawą prac Władysława Sadłochy, jednego z członków kieleckiego Oddziału Towarzystwa.

 

Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się o godzinie 11 w Sali Kominkowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Po wystąpieniach członków założycieli Oddziału Towarzystwa w Kielcach – prezesa Stanisława Durleja i prof. Stefana Pastuszki nastąpi wręczenie odznaczeń, wyróżnień i dyplomów zasłużonym członkom i przyjaciołom Towarzystwa. Na I piętrze Wojewódzkiego Domu Kultury będzie można oglądać wystawę prac Władysława Sadłochy, artysty związanego z ziemią staszowską.

Ludowe Towarzystwo Naukowo-Kulturalne jest organizacją inteligencji ludowej, która nawiązuje do tradycji poprzedniczki z okresu międzywojennego. Główne cele Towarzystwa to m. in. animowanie środowisk naukowych, twórczych i inteligenckich, prowadzenie badań nt. wsi i rolnictwa, wspieranie twórczości naukowej, literackiej i artystycznej związanej z kulturą ludową.

Kielecki Oddział Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego w Kielcach został założony 26 października 1992 roku jako jeden z pierwszych w kraju oddział terenowy.

Zarys historyczny