Piotr Żołądek o zmianach i niejasnościach związanych z nową ustawą Prawo Wodne – Video
19 stycznia 2018
Ludowcy to bohaterowie Polski wolnej, niepodległej i naszej przyszłości – Krajowa Konwencja Samorządowa PSL w Kraśniku
20 stycznia 2018

Mamy to! 120 tys. podpisów pod projektem Ocalmy Rolników

120 tysięcy Polaków podpisało się pod projektem przywracającym wcześniejszy wiek emerytalny dla rolników. Podpisy zostały złożone dzisiaj w Sejmie przez Obywatelski Komitet Godnej Emerytury Dla Rolników oraz prezesa PSL.

 

– Jak rządziliśmy wiek emerytalny dla rolników wynosił 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. PiS podniósł go o 5 lat. To najlepiej pozuje, kto jest prawdziwym sojusznikiem polskiej wsi – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Od początku roku rolnicy nie mogą już przechodzić na wcześniejszą emeryturę. PiS lekką ręką skazał ich na pracę do śmierci. Przypomnijmy, że są oni jedyną grupą społeczną pozbawioną płatnych urlopów i zwolnień lekarskich.

Do tej pory – dzięki PSL – rolnicy mogli przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn. Taką możliwość ludowcy zapewnili rolnikom po ciężkich bojach z Platformą Obywatelską.

Niestety, PiS po przejęciu władzy, wyłącznie rolnikom podniosło wiek emerytalny aż o 5 lat. Rządzący wcześniej odrzucili zarówno zapisy prezydenckiego projektu, jak i poprawki PSL utrzymujące niższy wiek emerytalny pracujących na roli.

– Rolnicy pracują przez siedem dni w tygodniu, bez urlopów. Uciążliwe warunki pracy powinny zostać zrekompensowane przez możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. PiS uważa, że rolnicy mogą przechodzić na emeryturę tak samo jak osoby pracujące osiem godzin przez pięć dni w tygodniu za biurkiem. To niedopuszczalne – uważa młody rolnik Dariusz Suszyński, zastępca Pełnomocnika Komitetu.

Jak dodaje podwyższenie wieku emerytalnego wpłynie na późniejsze przekazywanie gospodarstw dzieciom. – Jeśli młody rolnik będzie musiał czekać do 40. roku życia, na przejęcie ojcowizny, to wcześniej znajdzie sobie inne zajęcie. Staniemy wtedy przed problemem braku rąk do pracy na roli – uważa Suszyński.

Tego samego zdania jest rolnik starszego pokolenia Janusz Maćkowiak, przewodniczący Komitetu Obywatelskiego. – Rolnicy są tą grupą społeczną, która nie ma nie tylko wolnych niedziel, ale również żadnych sobót i świąt. Pracują ciężko bez przerwy – podkreślił Maćkowiak.

– Rolnicy powinni przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat u mężczyzn. Oczywiście zachowując to, że musi być to 30 lat okresu składkowego – dodał Janusz Maćkowiak.

Polskie Stronnictwo Ludowe aktywnie włączyło się w zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rolniczych emeryturach. – Uważamy, że rolnikom za ich ciężką pracę należy się wcześniejszy wiek emerytalny. Tak jak zagwarantowało to PSL – zadeklarował Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Sejm ustawą o obniżeniu wieku emerytalnego rolników ma się zająć w najbliższych tygodniach.

 

źródło. psl.pl