„Nie byłoby w nas Boga, gdyby nas tu nie było”
13 lipca 2018
Rajd Witosa prowadził po Świętokrzyskim do Wierzchosławic
17 lipca 2018

Wieś pokazała swoje smaki

Blisko czterdzieści zespołów – m.in. kół i stowarzyszeń wzięło udział w 11. powiatowym konkursie kulinarnym na Najsmaczniejszą Potrawę Powiatu Kieleckiego. Odbył się on pod hasłem „Pierogi na sto sposobów”. Wydarzenie było połączone z XV Powiatowym Przeglądem Kapel Ludowych.

– Dziękuję za to wspaniale spotkanie. Ta impreza wrosła już w kalendarz wydarzeń kulturalnych. Dziękuję staroście, że kontynuuje tradycję tych spotkań. Folklor jest bazą naszej kultury narodowej. Naszym zadaniem jako osób, które mają wpływ na rzeczywistość, jest takie działanie, by ten folklor mógł się rozwijać i na nowo wpisywać się w kod kulturowy powiatu kieleckiego – mówił podczas wydarzenia Piotr Żołądek, członek Zarządu Województwa.

– Bardzo cieszę się z tego spotkania na pięknym rynku rakowskim. – mówił starosta kielecki Michał Godowski – Witam stowarzyszenia, Koła Gospodyń Wiejskich, zespoły i wszystkich tych, którzy przygotowali pyszne pierogi. Witam serdecznie, bo wy jesteście dziś bohaterami. Wasza praca jest to wielka spuścizna, nie raz pokoleniowa, jeśli chodzi o tradycje muzyczne i kulinarne. Nasze spotkane to uczta w wymiarze duchowym i kulinarnym – podkreślił.

Uczestnicy imprezy mieli okazję skosztować kilkudziesięciu rodzajów pierogów Dominowały pierogi z mięsem, serem kapustą, grzybami i owocami. Do najbardziej wyszukanych można zaliczyć pierogi z brokułami, botwiną czy kapustą japońską.

– Dziękuję wszystkim którzy przyczyniają się do podtrzymania naszego wielkiego dziedzictwa kulturowego – zwróciła się do uczestników imprezy wójt Alina Siwonia – Chcę podziękować również szczególnie staroście kieleckiemu i Zarządowi Powiatu, że zechcieli ponownie, po raz drugi, tutaj w gminie Raków zorganizować tę uroczystość. My tu wszyscy na ziemi rakowskiej, świętokrzyskiej, kochamy muzykę ludową i kochamy tradycję – powiedziała.

11. Najlepszą Potrawą Powiatu Kieleckiego zostały „Pierożkowe sakiewki z sosem grzybowym” przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich Skorzeszyce z gminy Górno. Panie Aldona Wolska i Barbara Stępień, które reprezentowały KGW Skorzeszyce, nie kryły zadowolenia i szczęścia ze zwycięstwa.

Drugie miejsce zajęła Halina Talar za nie tylko smaczne, ale i piękne pierogi zawijane z kiszoną kapustą. Zdobywcami trzeciego miejsca zostało zaś Stowarzyszenie “Działam dla Gminy Bieliny” ze swoją potrawą – pierogami z botwiną.

źródło: powiat.kielce.pl