Świętokrzyscy ludowcy na Krajowej Konwencji Samorządowej PSL
22 stycznia 2018
Lalka Dobrych Życzeń Noworocznych dla Władysława Kosiniaka-Kamysza
23 stycznia 2018

Samorząd to ludzie, to wspólnota – konferencja prasowa ZW PSL w Kielcach przedstawiająca program „Rzeczpospolita Samorządowa” – Video

– Samorząd to wspólnota, tworzona od najmniejszych szczebli. Dziś prezentujemy program PSL-u „Rzeczpospolita Samorządowa”. Chcemy żeby do wszystkich mieszkańców województwa świętokrzyskiego dotarła ta dobra propozycja – mówił Karol Kliś, rzecznik prasowy ZW PSL w Kielcach 22 stycznia na konferencji prasowej, na której ludowcy, samorządowcy: sołtys Drugni w gminie Pierzchnica Jolanta Bracichowicz, wójt Rakowa Alina Siwonia, burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek oraz starosta kielecki Michał Godowski zaprezentowali propozycje dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego.  – Jeżeli uwierzymy w „Rzeczpospolitą Samorządową” i ludowców, którzy pracują, znają potrzeby mieszkańców i skutecznie je realizują to unikniemy problemów i na wiele pytań otrzymamy odpowiedzi i gotowe rozwiązania – mówił Michał Godowski.

– Jako gospodarz wsi znam problemy i potrzeby mieszkańców. Dużą rolę odgrywa fundusz sołecki. To mieszkańcy decydują na jakie cele zostanie przeznaczony. W Drugni ostatnio wybudowaliśmy chodnik, co przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców – mówiła Jolanta Bracichowicz, sołtys Drugni w gminie Pierzchnica.

 

Alina Siwonia wójt Rakowa podkreśliła problem, z którym borykają się samorządy, a rządzący odwracają głowę: – Z każdym rokiem zadań nam przybywa, a środki na nie są coraz mniejsze. 10 proce budżetu mamy do wyłącznej dyspozycji przy całym szeregu zadań do realizacji – mówiła Alina Siwonia, która dodała, że samorządy powinny otrzymywać 100 procent tego co wydają na pensje nauczycieli.

Dużo miejsca w programie poświęcono Ochotniczym Strażom Pożarnym. – Zasługują na szacunek, dbają o bezpieczeństwo, wymaga się od nich bardzo wiele. Stąd strażacy ochotnicy powinni otrzymać dodatek do emerytury, kiedy skończą pracę zawodową – dodała Alina Siwonia.

 

 

 

 

 

Grzegorz Dziubek, burmistrz Włoszczowy oznajmił, że „samorząd to ludzie”: – Dlatego w programie nie zapomnieliśmy o rodzinie. Chcemy, żeby młode małżeństwa osiedlały się w naszym regionie, mogły się rozwijać i spokojnie żyć. Proponujemy bezpłatną komunikację dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, bezpłatną dostępność do żłobków, godzinę dla rodziny, czyli skrócenie o godzinę czas pracy rodzicom dzieci do 10. roku życia – mówił Dziubek.

Poruszył temat stowarzyszeń: – W małych ojczyznach budujemy społeczeństwa obywatelskiego i tu dużą rolę odgrywają Ochotnicze Straże Pożarne. A w strażackich świetlicach spotykają się ludzie, spędzają wspólnie czas, rozmawiają. Dlatego w programie mówimy o budowie i rozbudowie strażnic, jako centr do spotkań, przebywania z ludźmi. Wtedy rodzi się wspólnota, bo od sołectw, gmin, powiatów, miast, województwa rozpoczyna się budowa tej wspólnoty narodowej – mówił Grzegorz Dziubek.

 

 

 

Starosta kielecki Michał Godowski zauważył, że samorząd w swojej roli i kompetencjach jest niedoceniany. – My samorządowcy szukamy takich rozwiązań, aby zaspokajać potrzeby mieszkańców. Ideą samorządów jest przybliżanie urzędu mieszkańcom, a nie odwrotnie – mówił Michał Godowski i jako przykład takiego oddalania podał system CEPIK – Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców. – Nowy system wprowadzony 13 listopada to system awaryjny, nie rejestruje pojazdów, ciągników, przyczep. Jest nieporozumieniem. Nikt nie chce uwierzyć, że Ministerstwo Cyfryzacji za to odpowiada. Tam nie przejmują się losem Kowalskiego. W naszym programie są wskazane konkretne instrumenty jak można samorządom ulżyć.

Podkreślił także, że Powiaty powinny być w pisane do Konstytucji. Rozdział VII obowiązującej konstytucji reguluje ogólne zasady funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce. Podstawową jednostką – jak głosi ustawa zasadnicza – jest gmina. Dopuszcza jednak istnienie innych szczebli władz regionalnych. Taką instytucją są powiaty. Od reformy administracji publicznej w 1998 r. stały się one jedną z najważniejszych jednostek władz lokalnych. W obecnych czasach coraz ważniejsza stała się ochrona działalności i istnienia samorządów. Dlatego ludowcy proponują wpisanie powiatów do konstytucji.

Kolejnym punktem, który poruszył starosta jest wsparcie organizacji pozarządowych. Wyzwaniem stojącym przed organami państwa jest usuwanie barier blokujących rozwój tego sektora aktywności obywatelskiej, w tym bariery finansowej. W tym celu  ludowcy chcą zwiększyć z 1 do 2 procent kwotę podatku dochodowego, którą będzie można przekazać na wskazaną organizację pożytku publicznego, a także wprowadzić dofinansowanie z budżetu państwa na działalność statutową w kwocie odpowiadającej 50% zebranych wpłat z podatku dochodowego.

 

 

– Chcemy żeby do wszystkich mieszkańców województwa świętokrzyskiego dotarła ta dobra propozycja Polskiego Stronnictwa Ludowego – mówił Karol Kliś, rzecznik prasowy ZW PSL w Kielcach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rzeczpospolita Samorządowa. Konferencja prasowa Polskie Stronnictwo Ludowe prezentujaca program wyborczy ludowców na wybory samorządowe 2018 #TuJestPolska #samorząd #rodzina #młodzi #seniorzy #rolnictwo #przedsiębiorcy #szkolnictwo #zdrowie #kultura #infrastruktura #finansez: Michał Godowski Grzegorz Dziubek Karol Kliś Polskie Stronnictwo Ludowe

Opublikowany przez Psl Świętokrzyskie na 22 stycznia 2018